نازنوروز مهرگانی
اعتلای زبان وادبیات میهن عزیزم وپاسداشت بزرگان ادبی وعلمی این مملکت ،نیز همه پژوهشگران ادبیات در ایران و دنیا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ ازهمه کسانی که درعرصه ادبیات کشور فعال وصاحب نظر میباشند استقبال می کند ،همچنانکه به سالکان مبتدی این حوزه با احترام می نگرد و درخواست آنان را اجابت می نماید .گیلان پژوهان ومخصوصا تالش پژوهان وگویشوران تالشی در وبلاگ من سهم عمده ای دارند واین وبلاگ پژوهشهای آنان را ارج می گذاردوسعی درمعرفی آنان دارد.موسیقی سنتی نیز میتواند در حوزه کار ما باشد .صاحب این وبلاگ به صورت مستقیم وغیر مستقیم با دانشجویان زبان وادبیات فار سی وسایر رشته ها در ارتباط است و بدین جهت بعضی از پست ها رابه درخواست آنان دروبلاگ می آورم .به همین مناسبت سطح علمی مطالب میتواند نوسان داشته باشد.گاه به شکل تخصصی وگاه به صورت عام وهمه فهم. توفیق روز افزون برای همه .

مدیر وبلاگ :دکتراحمدرضا نظری چروده
مطالب اخیر
نظرسنجی
به کدامیک از موضوعات زیر بیشتر علاقه مند هستید؟
فصلنامة علمی - تخصصی مطالعات زبان و ادبیات غنایی گروه زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجفآباد سال هفتم، شمارة بیست و پنج، زمستان 1396 ،ص. 109-99  
بازتاب چهر ة ساقی در غزلیات مولانا 
 1 احمدرضا نظری چروده 2 بهرام خشنودی

 چكیده 
اگرچه معنای اولیة ساقی، «شرابریزی و بادهگردانی» است، در متون عرفانی با حفظ كاركرد اولیهاش، توسع مفهومی یافته، به مقام «جان جانان و» « ساقی باقی» هم رسیده است. وقتی مركزیترین موضوع هستی شناسانة مولوی عشق است، و شادی و بی غمی از اصلی ترین مظاهر آن، پیداست ساقی هم چه نقش محوریای خواهد داشت، تا آنجا كه مولانا حتی برای رهایی از یگانه غم خود كه همانا گرفتاری آدمی در این جهان خاكی است از ساقی كه دستگیر عاشقان است مدد میجوید. بررسی واژة ساقی در غزلیات شمس نشان میدهد كه مولانا وظایف بسیاری برای ساقی قایل است، اما نكتة مهم و معنادار این است كه مولوی حتی از كاركردهای مادی و معمول ساقی؛ چون باده ریزی و.. برداشتی نمادین وآن سری دارد، چرا كه معتقد است ساقی باید شراب انگوری را به "محبوسان غم" بدهد و عارفان از «می هم خوشدلترند».
 كلیدواژه ها:
شعر عرفانی فارسی، مولانا، غزلیات شمس، ساقی، دریافت باطنی، تجلّی 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397
نیایش و ستایش در مثنویهای عطّار (الهی نامه، اسرارنامه، منطق الطّیر و مصیبت نامه) 


1 بهرام خوشنودی 2 احمدرضانظری چروده 3 بیژن ظهیری ناو معصومه نظری چروده 4 چكیده:


 نیایش و ستایش معبود یكی از روحانیترین لحظههای زندگی هر مـؤمن اسـت. در همـة ادیـان آسمانی متناسب با تلقّی و درك مؤمنان از دین، شیوهها و شكلهایی برای راز و نیاز با معبود فـراهم شده است. شاعران هم به عنوان دارنـدگان روحهـای لطیـف و حسـاس، در لابـهلای اشـعار خـود، مناجاتهایی نغز و دلنشین گنجاندهاند كه از لطیفترین فرازهای آثارشان است. مناجاتهـای عطّـار كه در لابهلای مثنویهایش (الهینامه، اسرارنامه، منطقالطّیر و مصیبتنامه) پراكنده است، گاه از زبان شاعر و گاه از زبان شخصیتهای داستانهایش نقل شدهاند. بیپروایی و جسارت و صمیمیتی كه در این مناجاتهای عارفانه وجود دارد، به آنها عمق خاصی بخشیده است. نگاه برخاسته از عمق جان عطّار كه انواع لایههای گفتوگوی صمیمانه و خالصانه را با معبود شامل میشود، رنگ آسـمانی بـه نیایشهایش میدهد.بنا به اعتقاد عطّار، دعوت خداوند بزرگ برای دعـا و نیـایش، افتخـاری بـزرگ برای نوع بشر است و حتّی در این راه، شور و شوقِ دعاكردن را نیز خود خداوند در آدمیـان ایجـاد میكند و برای انجام آن توفیق میدهد. درونمایة نیایشهای عطّار، ستایش خداوند بـزرگ، عجـز و عشقِ او نسبت به خدا و بیان درخواستهاسـت. مهـمتـرین دعـا و خواسـتة وی، سـلامت نفـس و سعادت آخرت است. از مجموع نیایشهای عطّار آشكار میگردد كه او مؤمنی است با اعتقاد راستین كه در سیر و سلوك عارفانه، پای از جادة شریعت بیرون ننهاده و در تصوف جانب اعتدال را اختیـار كرده است. 
كلید واژهها:
 نیایش، ستایش، مناجات، عطّار، مثنوی، عرفان. 
نوع مطلب : دکتراحمدرضانظری چروده، رزومه دكتر بیژن ظهیری ناو - کارنامه علمی کامل، 
برچسب ها : نیایش و ستایش در مثنویهای عطّار (الهی نامه، اسرارنامه، منطق الطّیر و مصیبت نامه)،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397
 
بنده دکتراحمدرضانظری چروده 2 مقاله به این مجله ارسال کردم و400 هزارتومان ازمن پول گرفتند وگفتند تا 15 روز چاپ میکنیم.بسیار جالب است که اکسپت هم به ما دادند وافسوس که هرگز چاپ نکردند با آنکه بارها تماس گرفتم وشکایت بردم آما نشد که نشد.
 

مجله علمی پژوهش در علوم انسانی و اسلامی

 

پژوهشگران، اساتید، دانشجویان محترم
شما میتوانید از این پس جهت ارتقاء درجه علمی، مصاحبه و رزومه علمی مقالات خود را به نشریه علمی پژوهش در علوم انسانی و اسلامی ارسال کرده و در این نشریه نمایه شود.

 
آیا درست است نمایه میکنند؟
Web Site
 
E-Mail
 
 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 1 اردیبهشت 1397

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ادبیات ایران وگیلان وتالش
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic