تبلیغات
نازنوروز مهرگانی - روح انگیز کراچی
نازنوروز مهرگانی
اعتلای زبان وادبیات میهن عزیزم وپاسداشت بزرگان ادبی وعلمی این مملکت ،نیز همه پژوهشگران ادبیات در ایران و دنیا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ ازهمه کسانی که درعرصه ادبیات کشور فعال وصاحب نظر میباشند استقبال می کند ،همچنانکه به سالکان مبتدی این حوزه با احترام می نگرد و درخواست آنان را اجابت می نماید .گیلان پژوهان ومخصوصا تالش پژوهان وگویشوران تالشی در وبلاگ من سهم عمده ای دارند واین وبلاگ پژوهشهای آنان را ارج می گذاردوسعی درمعرفی آنان دارد.موسیقی سنتی نیز میتواند در حوزه کار ما باشد .صاحب این وبلاگ به صورت مستقیم وغیر مستقیم با دانشجویان زبان وادبیات فار سی وسایر رشته ها در ارتباط است و بدین جهت بعضی از پست ها رابه درخواست آنان دروبلاگ می آورم .به همین مناسبت سطح علمی مطالب میتواند نوسان داشته باشد.گاه به شکل تخصصی وگاه به صورت عام وهمه فهم. توفیق روز افزون برای همه .

مدیر وبلاگ :دکتراحمدرضا نظری چروده
مطالب اخیر
نظرسنجی
به کدامیک از موضوعات زیر بیشتر علاقه مند هستید؟
روح انگیز كراچی در بهار 1333 در فیروزآباد فارس به دنیا آمد . تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبیرستان آغازی همان شهر به پایان رساند. از سال 1346 شروع به سرودن شعر نو كرد و اولین شعرش در سال 1350 در مجله جوانان ( اطلاعات ) با نام مستعار شهرناز كراچی منتشر شد و تا سال 1357 با همین نام در همان مجله و در دیگر مجلات اشعارش منتشر می شد. این نام به سبب محیط سنتی شهر برایش انتخاب شده بود. از سال 1370 سروده هایش با نام واقعی او در مطبوعات منتشر شد. نیمی از تحصیلات خود را در تهران و نیمی را در بمبئی هند گذراند. عنوان پایان نامه دكتری او : نگرشی بر شعر شاعره ها از مشروطیت تا سقوط سلطنت .(1365) به زبان انگلیسی و فارسی است.
A review of the poetry of modern poetesses from the period of Mashrutiyat in Iran. (1985).
از سال 1366 در پژوهشگاه علوم انسانی به عنوان عضو هیأت علمی مشغول پژوهش است .


گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : شعر معاصر، شعر زنان(تاریخ ادبیات )، نسخه های خطی
خاطرات کودکی : زودتر از سن قانونی به مدرسه رفت و مجوز ورودش به مدرسه خواندن شعری از نظامی بود كه سراسر آن را از حفظ برای مدیر مدرسه خواند( پیرزنی را ستمی در گرفت / دست زد و دامن سنجر گرفت ) و مدیر به او مجوز مستمع آزاد را داد و گریه هایش را به خنده تبدیل كرد .
مطالعه تنها تفریح او در دوران دبستان و دبیرستان در آن شهر كوچك بی امكانات بود.خواندن كیهان بچه ها را در همان روزی كه به شهرش می رسید تمام می كرد و یك هفته برای شماره بعدی روزشماری می كرد. كتابخانه كوچك خانه پر از كتاب داستان نویسندگان ایرانی چون هدایت، علوی، گلستان، چوبك و دیگران و داستانهای خارجی كامو و كافكا و... بود كه اغلب آنها را خوانده است ولی حسرت خواندن بینوایان ویكتور هوگو هنوز با اوست. تمام مجله های آن زمان را از سخن كه نیمی از آن را درك نمی كرد تا كیهان بچه ها و جوانان و زن روز و اطلاعات بانوان و ستاره سینما و نجات نسل جوان و مكتب اسلام و... را می خواند . مادر بزرگش برای او حافظ می خواند و او را به گرفتن فال حافظ وامی داشت. سرودن شعر را از سال 1345 آغاز كرد .

اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : در خانواده ای سنتی - فرهنگی كه به هنر و دانش اهمیت خاصی می دادند، تربیت شد . مادرش هنرمندی شفاهی بود كه داستان های زیادی برای فرزندانش نقل می كرد و در شهری كه امكانات سوادآموزی نبود با مشكلات فراوان پسر و دختر بزرگش را برای تحصیل به شیراز فرستاد. برادر بزرگ او معلم و داستان‌نویسی است كه سالهاست می نویسد ولی تاكنون كتابش را چاپ نكرده، خواهرش معلم و برادر كوچكش فیلمساز و نمایشنامه نویس است. او نخستین دختری است كه از شهرش برای تحصیل به خارج از كشور رفته و نخستین زنی است كه در فیروزآباد مدرك دكتری اخذ كرده است .
تحصیلات رسمی و حرفه ای : دیپلم طبیعی را از دبیرستان آغازی فیروزآباد اخذ كرد . در دانشگاه تربیت معلم تهران لیسانس گرفت (1355). و فوق لیسانس و دكتری را از دانشگاه بمبئی دریافت كرد (1365) .
روح انگیز كراچی دوره دكتری زبان وادبیات فارسی را در دانشگاه بمبئی گذرانیده است .
عنوان پایان نامه دكتری: نگرشی براشعار شاعره های ایران از مشروطیت تا سقوط سلطنت (1365)
A review of the poetry of modern poetesses from the period of Mashrutiyat in Iran.(1986

استادان و مربیان : دكتر حسن انوری، دكترعلی اصغر خبره زاده ، دكتر تقی پورنامداریان .
همسر و فرزندان : دكتر كراچی متأهل و دارای دو فرزند است.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : روح انگیز كراچی عضو هیئت علمی و دانشیار پژوهشكده زبان و ادبیات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می باشد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : 1. سرودن شعر در قالب آزاد ، 2 مجموعه شعر و حدود 100 قطعه شعر در نشریات .
2. عضو هیأت مولفان فرهنگ دانشوران از 1366-1376 .
3. عضو هیات علمی یادواره اختر چرخ ادب . 1376 .
4. مشاور و مولف دایره المعارف زن ایرانی 1382 .
5. همكاری علمی با دانشنامه ادب فارسی.فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی.
6 . عضو هیات علمی دومین سمینار بین المللی زن در جهان اسلام . 1388 .
7 . عضو هیات علمی سومین سمینار بین المللی زن در جهان اسلام .1390 .
8 . عضو هیات تحریریه مجله ادبیات پارسی معاصر . از سال 1390 تا كنون.
9 . عضو هیات تحریریه مجله كهن نامه ادب پارسی . از سال 1389 تا كنون .
10. عضو كمیته علمی هشتمین همایش انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی. شهریور 1392 .
11 . عضو كمیته علمی سمینار بین المللی زن درجهان اسلام .یكصد صد ساله اخیر .آذر 1392.

آرا و گرایشهای خاص : روح انگیز كراچی نظر برخی منتقدان را مبنی بر مردانه بودن اشعار پروین اعتصامی رد می كند . او معتقد است كه شاید پروین از نظر فكری اشعارش شبیه اشعار مردان باشد ولی زبان زنانه در بسیاری از اشعارش مشخص است و حتی در حوزه محسوسات این ممیزه به خوبی مشاهده می شود . اشیایی كه در شعر پروین حضور دارند نیز اشیایی هستند كه مورد استفاده زنان است ، مثل سوزن ، نخ ،‌وصله پیراهن ،‌مطبخ ،‌هیزم و موارد مشابه آن كه در شعر وی پربسامد است.
چگونگی عرضه آثار : حوزۀ فعالیت های پژوهشی كراچی ادبیات فارسی كلاسیك و معاصر است . از ایشان تا دی ماه 1392، 14 كتاب و 62 مقاله به چاپ رسیده است .


 


آثار : 
    1  اندیشه نگاران زن در شعر مشروطه
      ویژگی اثر : تهران: دانشگاه الزهرا، 1374 . چاپ دوم 1381 - ویژگی اثر: این كتاب تاریخ شعر زن ایرانی از 1325 تا 1339 هجری قمری است و كارنامه 13 زن شاعری است كه در زمان صدور فرمان مشروطه شعر می سرودند .این دوره نخستین دورۀ شكل گیری اندیشه های اجتماعی و نشان دهندۀ روند دگرگونی محتوای شعر از عشق به اندیشه است . در این كتاب از مریم خاتون آبادی، فرخنده ساوجی، حمیده سپهری، رباب اصفهانی، صدیقه مسعود كازرونی، زینت ملك اعتضادی، جنت(فصل بهار خانم )، فاطمه سلطان خانم فراهانی، مهرتاج رخشان، نیمتاج سلماسی، فخرعظمی ارغون، شمس كسمایی، ژاله قائم مقامی یاد شده است .
2  با كابوس های زن
      ویژگی اثر : (مجموعه شعر) تهران: مرغ آمین. 1377 - : مجموعه شعری به سبك نو نیمایی و آزاد . با 58 قطعه شعر . منوچهر آتشی در نقدی با عنوان" یگانه تر با زبان" كه در مجله زنان( س10، آبان 1380،ش81،ص54-55) بر دو مجموعه شعر كراچی نوشته است، شعرهای این كتاب را مفهومی خوانده و آنها را بازتاب رنج های زن در جامعه ای مردسالار می داند . سید محمود سجادی در كتاب ماه ادبیات و فلسفه ( س9،ش2و3 ، آذر و دی 1384، ص92-93) درمقاله ای با عنوانِ " از چشم های واهمه " در بارۀ اشعار با كابوس های زن نوشته است : شعر او گلخانه ای و حدیث عاشقی و بی خیالی نیست، شعری است هدفمند و كمال شعر و شعریت آن در اهمیت اجتماعی اش است ، حدیث مظلومیت زن و حق تضییع شدۀ اوست.
3  بانو گشسب نامه (تصحیح، مقدمه)
      ویژگی اثر : تهران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، 1382 - این كتاب تصحیح نسخه خطی حماسه ای منظوم در بارۀ سرگذشت دختر رستم پهلوان حماسی ایرانیان است كه با استفاده از 7 نسخۀ خطی تصحیح شده و احتمال می رود كه این قصه حماسی در اواخر قرن پنجم و اوائل قرن ششم سروده شده باشد . شاعر این حماسه ناشناخته است و در هیچ یك از نسخه ها نامی از او نیست . این نخستین منظومه حماسی با محوریت زن در ادبیات فارسی است .
4  بانوی آخرین اندرز
      5  پروین اعتصامی. همراه با كتابشناسی توصیفی
      ویژگی اثر : شیراز: داستان سرا، 1383- كتاب با سالشمار زندگی پروین با عنوان در گذار 140 فصل آغاز می شود .بخش اول كتاب 6 مقاله در شناخت پروین با رویكردهای متفاوت است و بخش دوم كتابشناسی این شاعر است كه313 منتقد از سال 1314 تا 1380 در بارۀ شاعر و شعر او نوشته اند .
6  تصحیح بانوگشسب نامه
      7  تصحیح دیدارهای دور
      ویژگی اثر : این اثر پژوهشی در ادبیات سفرنامه ای است
8  چشم های لوچ زمین
      ویژگی اثر : (مجموعه شعر) تهران: نگاه سبز، 1380 - مجموعه شعری به سبك آزاد . با 33 قطعه شعر كه عبدالعلی دستغیب درنقدی با عنوانِ "جهان در آسمان، هرروز پیر می شود " در روزنامه جام جم (سه شنبه 13 شهریور 1380، س 2، ش386 ، ص6 ) در نقدی كه بر آن نوشت، این شعرها را حسی خواند . در این شعرها انسان در معرض طوفان زمان قرار می گیرد و تازیانه گذر ایام بر گرده اش فرود می آید، شاعر درو نگراست و از آنچه در پیرامونش می گذرد آزرده است ولی به جای این كه با محیط در افتد با خود می جنگد. بعضی از تعابیر سخت تراژیك است و با لحن زنانه بیان شده . منوچهر آتشی در همان مقاله یگانه تر با زبان در بارۀ اشعار این كتاب نوشته است شاعر از طریق حسی كردن زبان به خلوص شعری نزدیك شده، شعرهای این مجموعه، كراچی را در آغاز راه دیگری قرار می دهد كه شعری متفكر، گسترده و سرشار از زیبایی های كلامی و ساختاری به قلمرو شعرپارسی مدرن عرضه كند. محقق دیگری با نام روحی رحیمی در ماهنامه پروین ( شهریور1381، ش 7، ص13) در نقدی با عنوانِ "دنیا تمام شد " اشعار این دفتر را ساده ، موجز و آكنده از احساس غم و تنهایی می داند .
9  دیدارهای دور (پژوهشی در ادبیات سفرنامه ای)
      ویژگی اثر : تهران: چاپار، 1381 - این كتاب دو فصل دارد. فصل اول به پیشینه سفرنامه نویسی و ویژگی های آن از نظر انگیزۀ سفر، شیوۀ بیان، زمینۀ معنایی و قالب سفرنامه از نظر ادبی و سفرنامه نویسی زنان پرداخته است و فصل دوم كتابشناسی سفرنامه هاست كه به معرفی122 نسخه خطی ، 229 سفرنامه چاپی و 349 سفرنامه كه به صورت مقاله در مطبوعات منتشر شده است .
10  ظفرنامه ، قسم احكامیه( صفاریان، سامانیان، غزنویان، غوریان، دیلمیان)
      ویژگی اثر : سرودۀ حمدالله مستوفی ( قرن 8 ق) .تصحیح و توضیح . تهران : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی . 1387، 402 ص . این كتاب تصحیح جلد چهارم از تاریخی منظوم است كه در بارۀ تاریخ ایران سروده شده و بقیه جلدهای این كتاب كه احتمالا 12 جلد خواهد شد توسط دیگر پژوهشگران پژوهشگاه تصحیح و منتشر خواهد شد.
11  عالمتاج قایم مقامی.(ژاله) وهفت بررسی
      ویژگی اثر : شیراز: داستان سرا، 1383 - در پیش سخن مفصلی ، مؤلف به لزوم تجدید چاپ دیوان ژاله اشاره می كند و ویژگی های شعر او را از نظر مفهوم و سبك خاص شعر او یادآوری می كند. در گذار252 فصل به زندگی شاعر اشاره دارد.سپس دیوان شعر ژاله آورده شده و پس از آن هفت مقاله نوشتۀ پژوهشگرانی چون پژمان بختیاری پسر شاعر، جمشید امیر بختیاری، باستانی پاریزی، غلامحسین یوسفی، روح انگیز كراچی ، عزت حدادزاده آمده است.
12  فارسی فیروزآبادی
      ویژگی اثر : تهران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، 1390 ،317 ص. این كتاب نخستین اثر در زمینه معرفی گویش فیروزآبادی است كه مؤلف خود به آن ناحیه تعلق دارد. كتاب شامل 3 فصل و 3 پیوست است در واج شناسی و آواشناختی، در ساخت واژه ، در نحو و ساخت جمله و پیوست ها به نمونه گویشی و افعال و واژه های گویشی اختصاص داده شده است .
13  فرهنگ واژه نمای اشعار فروغ فرخ زاد
      ویژگی اثر : تهران : چاپار، 1390 . 717 ص. این كتاب فرهنگ بسامدی 5 مجموعه شعر( اسیر، دیوار، عصیان، تولدی دیگر، ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد) فروغ فرخ زاد است كه در پژوهش های زبان شناسی، ادبی، روان شناسی زبان ، فرهنگ تاریخی زبان و به طور كلی نقدهای علمی به كمك پژوهشگر می آید.
14  فروغ فرخ زاد. همراه با كتابشناسی
      ویژگی اثر : شیراز: داستان سرا، 1383 -در گذار 128 فصل ، سالشمار زندگی كوتاه شاعر است كه در آغاز كتاب آمده. بخش اول شامل 9 مقاله است در چند بُعدی بودن این شاعر و ویژگی های زبان زنانه و بینش خاص او . بخش دوم كتابشناسی فروغ است در فاصلۀ 1331 تا1381 و فهرست 45 كتاب و 391 نقد به زبان فارسی و 40 نقد به زبان های دیگر در باره این شاعر است .
15  فروغ یاغی مغموم
      ویژگی اثر : تهران: راهیان اندیشه، 1376 - كتاب شامل 2 بخش است .بخش نخست با 7 جستار در ویژگی هنر فروغ است كه به شعر ، فیلم و سفرنامه او می پردازد و بخش دوم كتابشناسی فروغ تا سال 1375 است .
16  كتابشناسی توصیفی پروین اعتصامی
      ویژگی اثر : تهران: اداره ارشاد اسلامی تهران، 1376 - در بارۀ پروین اعتصامی از سال 1314 تا سال 1376، تعداد 167 منتقد مطلب نوشته اند ، در این كتاب چكیده نقدها و نظرات آنها آمده است . در انتهای كتاب، كتابشناسی پروین به زبان های خارجی هم نوشته شده است .
17  هشت رساله در بیان احوال زنان از 1000 تا 1313 هجری قمری
      ویژگی اثر : تصحیح و گردآوری نسخه ها . تهران : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، 1390 ، 330 ص . تصحیح 8 نسخۀ خطی مستقل است با محوریت زن كه از میان 62 نسخه خطی گزینش شده است و بر حسب ترتیب تاریخی به دورۀ صفویه تا دوره ناصرالدین شاه قاجار تعلق دارد و به لحاظ موضوعی متون ارشادی- تعلیمی، مكر زنان ، و تعلیمی- اندرزی است . این كتاب در واقع تاریخ اجتماعی زن ایرانی و واقعیت های اجتماعی فرهنگ این سرزمین در مقطع زمانی یاد شده است . از نظر ادبی ، ادبیات تعلیمی و حكمت عملی ، شاخۀ تدبیر منزل است . در این كتاب تصویری روشن از زندگی و تعاملات زن و مرد ایرانی با نكاتی ریز و جزیی، باورها و اعتقادات و ویژگی های رفتاری مردم نشان داده شده است. سیر تحولات اجتماعی و ادبی در چینش نسخه ها مد نظر بوده است .

نوع مطلب : ادبیات فارسی، مقالات فارسی، زندگینامه هنرمندان، خاطرات بزرگان ادب فارسی، بیوگرافی اساتید دانشگاه، زندگینامه نویسندگان، 
برچسب ها : روح انگیز کراچی، شهرناز كراچی، نگرشی بر شعر شاعره ها از مشروطیت تا سقوط سلطنت،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 28 اردیبهشت 1397
جمعه 6 اردیبهشت 1398 ساعت 09 و 04 دقیقه و 40 ثانیه
ブランド時計コピー
جمعه 6 اردیبهشت 1398 ساعت 09 و 03 دقیقه و 55 ثانیه
スーパーコピー専門の販売ショップです。ご安心してお買い物をお楽しみください。激安屋
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 ساعت 17 و 22 دقیقه و 51 ثانیه
ブランドスーパーコピーヴィトン/シャネル/グッチ/プラダ/エルメス老鋪
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 ساعت 17 و 21 دقیقه و 46 ثانیه
人気ブランドコピー2017高品質激安ブランド財布スーパーコピーブランド通販専門店
شنبه 31 فروردین 1398 ساعت 02 و 51 دقیقه و 45 ثانیه
オメガコピー時計,ガガミラノコピー時計,カルティエコピー時計,IWCコピー時計専門店, 2018新作人気ロレックスコピー
چهارشنبه 28 فروردین 1398 ساعت 04 و 32 دقیقه و 14 ثانیه
スーパーコピー時計
چهارشنبه 28 فروردین 1398 ساعت 04 و 31 دقیقه و 59 ثانیه
ブランド靴-スーパーコピー
چهارشنبه 28 فروردین 1398 ساعت 04 و 31 دقیقه و 41 ثانیه
スーパーコピーブランド
چهارشنبه 28 فروردین 1398 ساعت 04 و 31 دقیقه و 08 ثانیه
ブランドコピー激安市場
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ادبیات ایران وگیلان وتالش