تبلیغات
نازنوروز مهرگانی - حسین گل‌گلاب،
نازنوروز مهرگانی
اعتلای زبان وادبیات میهن عزیزم وپاسداشت بزرگان ادبی وعلمی این مملکت ،نیز همه پژوهشگران ادبیات در ایران و دنیا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ ازهمه کسانی که درعرصه ادبیات کشور فعال وصاحب نظر میباشند استقبال می کند ،همچنانکه به سالکان مبتدی این حوزه با احترام می نگرد و درخواست آنان را اجابت می نماید .گیلان پژوهان ومخصوصا تالش پژوهان وگویشوران تالشی در وبلاگ من سهم عمده ای دارند واین وبلاگ پژوهشهای آنان را ارج می گذاردوسعی درمعرفی آنان دارد.موسیقی سنتی نیز میتواند در حوزه کار ما باشد .صاحب این وبلاگ به صورت مستقیم وغیر مستقیم با دانشجویان زبان وادبیات فار سی وسایر رشته ها در ارتباط است و بدین جهت بعضی از پست ها رابه درخواست آنان دروبلاگ می آورم .به همین مناسبت سطح علمی مطالب میتواند نوسان داشته باشد.گاه به شکل تخصصی وگاه به صورت عام وهمه فهم. توفیق روز افزون برای همه .

مدیر وبلاگ :دکتراحمدرضا نظری چروده
مطالب اخیر
نظرسنجی
به کدامیک از موضوعات زیر بیشتر علاقه مند هستید؟
حسین گل‌گلاب، (۱۲۷۶ تهران - ۱۳۶۳ تهران) گیاه‌شناس، ادیب، نویسنده، شاعر، مترجم، استاد دانشگاه، نوازنده، موسیقی‌دان، عکاس و هنرمند ایرانی بود. او به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، روسی، عربی و لاتین تسلط داشت و در زمینه معادل‌یابی برای واژه‌های علمی از متخصصان فرهنگستان ایران بود. سروده‌های مشهور «ای ایران» و «آذرآبادگان» از جمله کارهای اوست.
حسین گل‌گلاب
زادروز ۱۲۷۶
تهران
درگذشت ۲۲ اسفند ۱۳۶۳ (۸۷ سالگی)
تهران بهشت زهرا
آرامگاه بهشت زهراقطعه 8 ردیف 106 شماره 13
ملیت ایران ایران
آثار سرود ای ایران (ترانه)
همسر بایسته جزایری
فرزندان فرخ، هما و داریوش گل‌گلاب
والدین ابوتراب خان (مهدی مصورالملک)

زندگی‌نامه

حسین گل‌گلاب در مرداد ۱۲۷۴ خورشیدی در تهران به‌دنیا آمد. پدرش ابوتراب خان مشهور به مهدی مصورالملک از نقاشان و عکاسان مشهور دوره قاجاریه بود که در نقاشی روی سنگ مهارت داشت و گفته می‌شود نقاشی‌های روزنامه‌های دولتی شرف و شرافت از کارهای اوست.از آنجا که مصورالملک با موسیقی‌دانان دوران خود دوستی داشت، فرزندش را با موسیقی آشنا کرد و به این ترتیب گل‌گلاب نواختن تار و سه‌تار را از آقا حسینقلی و درویش خان فرا گرفت و پس از تاسیس مدرسهٔ موسیقی وزیری، از اولین شاگردان آنجا شد و با همکاری کلنل کاظم وزیری و علینقی خان وزیری به کار موسیقی پرداخت و بعدها در آنجا نیز به تدریس پرداخت. او تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه علمیه نزد اساتید[ استادان ] آن دوره، عبدالعظیم قریب، میرزا ابراهیم قمی مسعودی، غلام‌حسین رهنما و شمس‌العلما قریب گرکانی گذراند. برای تکمیل تحصیلاتش در دوره متوسطه به دارالفنون رفت و از معلمین [معلمان]فرانسوی دارالفنون زبان فرانسه آموخت. او علاوه بر زبان انگلیسی و فرانسوی، مقدمات زبان روسی را نیز در کلاس اسکندرخان ماردیروسیان فرا گرفت. و پس از پایان تحصیلات در دارالفنون در سال ۱۲۹۵، از سال ۱۲۹۸ به تدریس علوم طبیعی در همان مدرسه پرداخت.
حسین گل‌گلاب از ۱۲۹۸ تا ۱۳۰۷، دوازده جلد کتاب در رشته علوم طبیعی تالیف کرد. در همان زمان به ادامه تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۰۱ از مدرسه عالی حقوق در رشته قضایی و علوم سیاسی فارغ‌التحصیل [دانشاموخته] شد. سپس در سال ۱۳۰۷ تصدی تحقیقات عملی گیاه‌شناسی در دانشکده پزشکی را به‌عهده گرفت و از ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۳ در دبیرستان نظام و دانشکده پزشکی گیاه‌شناسی تدریس کرد.
در سال ۱۳۱۴ طبق مقررات قانون دانشگاه به دریافت درجه دکترا در رشته علوم نائل آمد وبه تدریس فیزیولوژی گیاهی در دانشسرای عالی و گیاه‌شناسی در دانشکده پزشکی پرداخت و در سازمان نوین دانشکده به استادی کرسی بیولوژی گیاهی و ریاست آزمایشگاه مربوطه انتخاب شد. در همان سال پس از اخذ دکترای علوم، به عضویت فرهنگستان ایران و سپس به مدیر کلی فرهنگستان مزبور انتخاب شد. در سال ۱۳۲۴ که ریاست دانشکده پزشکی به عهده پروفسور اوبرلین فرانسوی بود، او به معاونت دانشکده منصوب شد و در سالهای بعد سمت مدیر کلی دبیرخانه دانشگاه و ریاست انجمن بیولوژی ایران را به‌عهده گرفت و به منظور مطالعات و تحقیقات علمی به کشورهای اتحاد جماهیر شوروی، بلژیک و انگلستان مسافرت کرد.از جمله این سفرها می‌توان شرکت در جشنهای دویست و بیست ساله تاسیس فرهنگستان شوروی در خرداد ۱۳۲۴ اشاره کرد که در جواب به دعوت فرهنگستان علوم شوروی انجام شده بود. وی پس از بازگشت در گزارشی فعالیت مراکز و موسسات مختلف و دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های شوروی را شرح داد.
از ۱۳۲۶ تا ۱۳۵۱ خدمات اجتماعی مختلفی را به‌عهده داشت. در ۱۳۴۵ از خدمات دولتی بازنشسته شد و یک سال بعد به‌عنوان اولین استاد ممتاز دانشگاه تهران از خدمات علمی و فرهنگی او قدردانی شد. از ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۴ رئیس هیئت موسسان و رئیس هئیت امنای مدرسه عالی علوم اراک بود که آن را با کمک دکتر پرویز شهریاری و دکتر عبدالکریم قریب راه‌اندازی کرده بود. از اواسط ۱۳۴۹ در دوره دوم فرهنگستان زبان ایران عضو پیوسته بود.
حسین گل‌گلاب بیش از پنجاه قطعه نمایش کلاسیک برای هنرستان هنرپیشگی ترجمه کرده‌است. از دیگر فعالیتهای او می‌توان به سروده‌ها و ترانه‌هایی برای کودکان اشاره کرد. او به نقاشی و عکاسی نیز علاقه‌مند بود، تا آنجا که دوربین عکاسی بر دوش می‌انداخت و پابه‌پای رشید یاسمی و روح‌الله خالقی و استادش کلنل وزیری به تپه ماهورهای طبیعت ایران سر می‌کشید و گونه‌های پوشش گیاهی ایران را رصد می‌کرد. همچنین او نخستین کسی بود که آزمایشگاه‌های گیاهی ایران را به میکروسکوپ مسلح کرد.
وی در حال تهیه فرهنگ نامه‌ای در زمینه گیاه‌شناسی بود که اجل مهلتش نداد و در ۲۲ اسفند ۱۳۶۳ درگذشت و در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. از او سه فرزند به نام‌های فرخ گل‌گلاب (مهندس راه و ساختمان)، هما گل‌گلاب (دکتر داروسازی و شیمی آلی) و داریوش گل‌گلاب دکتر و متخصص رادیولوژی به یادگار ماند.

موسیقی

نکته‌سنجی و دقت‌نظر گل‌گلاب که ناشی از تجربیات علمی و پژوهشی او در علوم طبیعی بود، در موسیقی نیز بارز بود و در هر دو عرصه او را در ردیف استادان بزرگ قرار داد.
در ۱۳۰۳ کلنل علی‌نقی خان گروه موسیقی‌اش را تاسیس کرد و برای ارکستر آن بجز تار معمولی، سه نوع تار با طول‌های مختلف طراحی کرد که در واقع یک ارکستر مجلسی چهار بخشی بود که با موسی معروفی، حسین گل‌گلاب، ادیب، حسنعلی صبا، اسماعیل مهرتاش، صادق خانی و محمد صادق اربابی اجرا می‌شد. گل‌گلاب در همان حال که همگام با اساتید تراز اول دوران خود در نواختن ساز، نوازنده‌ای ماهر به‌شمار می‌آمد، در سرودن شعر و ترانه هم هم‌ردیف بزرگانی چون شیدا، عارف قزوینی و ملک‌الشعرای بهار ارزیابی می‌شد.
گل‌گلاب از شاعران خوب زمان خود بود. از آنجا که هم نت می‌دانست و هم به موسیقی وارد بود، برخلاف سایر شعرا که سرودن شعر روی آهنگ برایشان مشکل بود، کلمات را با نت‌های موسیقی تطبیق می‌داد. او به تشویق وزیری چندین سرود و تصنیف تهیه کرد که از میان آنها می‌توان به سرودهای حماسی «ای ایران» و «آذر آبادگان» با صدای بنان و «خاک ایران» و «پایدار ایران» اشاره کرد. تصنیف‌های دیگری مثل «زبان عشق» با صدای عبدالعلی وزیری، «ره عشق» و «بلبل مست» با صدای بنان و همچنین «وصال دوست» که وزیری آن را در پرده اصفهان ساخته از او به یادگار مانده‌است.
او بعدها پس از تاسیس دوره عالی موسیقی در مدرسه موسیقی دولتی، برای تدریس در آنجا پذیرفته شد.

سرود ای ایران

دکتر حسین گل‌گلاب سراینده سرود «ای ایران» است. بنا بر روایتی پس از جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط قوای روس و انگلیس و امریکا در سال ۱۳۲۳، یک روز زمانی که گل‌گلاب از خیابان هدایت رد می‌شده‌است، متوجه حرکات دور از نزاکت بعضی از سربازان خارجی با مردم می‌شود. به انجمن موسیقی ملی در خیابان هدایت (محله ولی‌آباد) می‌رود و با ناراحتی این جریان را برای روح‌الله خالقی تعریف می‌کند. خالقی بسیار متاثر می‌شود. این موضوع انگیزه‌ای می‌شود تا خالقی آهنگی بسازد و گل‌گلاب شعرش را بنویسد .حاصل این همکاری سرود «ای ایران» است که نخستین اجرای آن، در ۲۷ مهرماه ۱۳۲۳ در نخستین کنسرت ارکستر انجمن موسیقی ملی در سالن سینما تهران، در خیابان استانبول برای دو شب متوالی برگزار شد. این سرود در همان مجلس سه بار تکرار شد و هر بار شور و هیجانی را در جمع به وجود آورد. استقبال و تاثیر این سرود باعث شد که وزیر فرهنگ وقت، هیئت نوازندگان را به مرکزپخش صدا فرستاد تا صفحه‌ای از آن ضبط و همه روزه از رادیو تهران پخش شود. اجرای دیگر، مربوط به سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۲ در ارکستر بزرگ «گلها» است که غلامحسین بنان، خواننده محبوب این سرود را خواند.سرود «ای ایران» در آواز دشتی ساخته شده و ملودی اصلی‌اش از برخی از نغمه‌های موسیقی بختیاری که از فضایی حماسی برخوردارند، وام گرفته شده. از دیگر ویژگی‌های آن این است که کلمات بیگانه کمی در آن استفاده شده و بیشتر واژگان آن فارسی هستند.
در سال‌های پایانی دهه ۶۰ ناصر تقوایی، از حسین سرشار خواننده کلاسیک و اپرا خواست که در فیلمش «ای ایران» نقش معلم سرودی که به دانش آموزانش این سرود را آموزش می‌دهد، بر عهده بگیرد.

خالقی چندی بعد و تحت تاثیر همین سرود و با شعری از گل‌گلاب سرودی به نام آذربایجان ساخت که تحت تاثیر اشغال آن منطقه توسط قشون روسیه شوروی بارها اجرا شد.

فیلم مستند مرز پرگهر که در سال ۱۳۸۹ به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهندس هومن ظریف رضائیان (روزنامه‌نگار، مستندساز و کارمند روزنامه اطلاعات) تولید شد، به شرح تفصیلی زندگی، اندیشه و آثار دکتر حسین گل‌گلاب می‌پردازد و درباره چگونگی ساخته‌شدن سرود ملی "ای ایران" با بازماندگان آفرینندگان این سرود به بحث می‌نشیند. در این فیلم، با خانواده‌های غلامحسین بنان، دکتر گل‌گلاب و روح‌الله خالقی و سایر متخصصان و موسیقیدانان و ترانه‌سرایان درباره این سرود گفتگو می‌شود. همچنین در فیلم مرزپرگهر، استاد پرویز شهریاری درباره همکاری‌اش با دکتر گل‌گلاب و دکتر عبدالکریم قریب در تاسیس دانشگاه عالی علوم اراک مصاحبه می‌شود. این فیلم در آبان سال ۱۳۹۰ در جشنواره مستند سینماحقیقت، در سینما فلسطین به نمایش درآمد که پربیننده ترین فیلم آن دورهٔ جشنواره شد و نیز جلسه نقد و بررسی فیلم مستند پژوهشی مرز پرگهر در هفدهم بهمن سال ۱۳۹۱ با حضور دکتر اکبر عالمی، خسرو سینایی و خانواده دکتر گل گلاب در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

فرهنگستان ایران

سال ۱۳۱۳ به دستور رضا شاه و به همت محمدعلی فروغی، فرهنگستان ایران تأسیس شد. حسین گل‌گلاب و کسانی همچون محمود حسابی، علی‌اصغر حکمت، علی‌اکبر دهخدا، رشید یاسمی و غلامحسین رهنما از نخستین اعضای فرهنگستان بودند. در ۱۳۱۴ دکتر گل‌گلاب به دلیل تخصص در معادل‌یابی اصطلاحات رشته‌های علمی به عضویت پیوسته فرهنگستان ایران برگزیده شد و در سال ۱۳۱۵ سردبیری فرهنگستان را پذیرفت. او نخستین دبیر فرهنگستان زبان فارسی بود.
گل‌گلاب در وضع واژه‌های علوم طبیعی، به ویژه گیاه‌شناسی سهم به‌سزایی داشت. او در این‌باره می‌گوید: "بنده حتی قبل از به وجود آمدن فرهنگستان ۲۰۰ تا۳۰۰ لغت ساختم و در کتاب‌های درسی به کار بردم مثل کاسبرگ، تخمدان، پرچم و…. بعد که فرهنگستان تشکیل شد، کسی با آنها مخالفتی نکرد. خیلی‌ها اصلاً نمی‌دانستند که این لغات قبلاً وجود نداشته‌است، جزئی از زبان شده و مردم آنها را پذیرفته بودند و در مدارس نیز آنها را به‌کار می‌برند؛ حتی مخالفان معادل‌سازی نیز با این لغات مخالفتی نداشتند."
او همچنین خالق واژه‌های علمی و پرمعنایی مثل قارچ، جلبک و گلسنگ در متون زیست‌شناسی ایران بود.

کتاب‌ها و مقالات

آثار نوشتاری علمی گل‌گلاب متنوع بود و در سطوح مختلف آموزشی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در دورانی که رشته‌های تحصیلی در مقطع دبیرستان یا متوسطه در حال شکل‌گیری بود، کتابهای آموزشی او در رشته طبیعی یا به اصطلاح امروز گروه تجربی، به دبیران دوره طبیعی دبیرستان‌های کشور کمک می‌کرد تا بتوانند دیپلمه‌هایی را که در دهه‌های بعد در رشته‌های مختلف زیر گروه علوم تجربی در دانشگاه‌ها ادامه تحصیل می‌دادند، آموزش دهند. نثر او یکی از نمونه‌های درخشان نثر فارسی در کتاب‌های غیرداستانی است. اما کارهای ادبی او نیز درخششی کمتر از کارهای علمی‌اش ندارند و سروده‌هایش از کارهای ماندنی موسیقی ایرانی است و بسیاری او را یکی از بهترین ترانه‌سرایان ایرانی می‌دانند.
آثار حسین گل‌گلاب به دو گروه اصلی علمی و هنری تقسیم می‌شوند. آثار علمی شامل زیرگروه‌هایی نظیر شیمی، فیزیک، جغرافیای طبیعی، فیزیولوژی گیاهی و حیوانی‌ست. آثار هنری نیز شامل موسیقی، شعر، تئاتر و اپراست. او بیش از پنجاه قطعه نمایش کلاسیک برای هنرستان هنرپیشگی نوشت که برخی از این نمایشنامه‌ها در مجلات به چاپ رسد. او همچنین اپرای کارمن و اپرای فاوست را به نظم فارسی مطابق با آهنگ‌های اصلی ترجمه کرده‌است. یک سال پس از درگذشتش، مقاله‌ای با عنوان یادی از دکتر حسین گل‌گلاب در مجله چیستا، شماره سه، سال ۱۳۶۴ به‌چاپ رسید که در آن به خدمات علمی و آموزشی او اشاره شد، از جمله پایان‎نامه دکترای او که راجع به نباتات ایران است و خلاصه آن در سال ۱۳۱۳ به چاپ رسیده بود و در آن شش هزار گیاه که در ایران می‌رویند توصیف شده‌بودند.

آثار علمی او در دو بخش کتاب و مقاله از قرار زیر است:

کتاب‌ها

الف: گیاه‌شناسی

 • تاریخ طبیعی (برای مدارس متوسطه) شامل:
 1. جلد اول: گیاه‌شناسی برای دوره متوسطه
 2. جلد دوم: حیوان‌شناسی برای سال دوم متوسطه
 3. جلد سوم: زمین‌شناسی برای سال سوم متوسطه
 • تاریخ طبیعی، گیاه‌شناسی برای سال اول پزشکی
 • گیا، راهنمای گیاهی
 • گیاه‌شناسی، نشریه شماره یازده، دانشگاه تهران با مشارکت دکتر احمد پارسا

ب: حیوان‌شناسی

 • تاریخ طبیعی، جلد دوم، حیوان‌شناسی برای سال دوم متوسطه
 • تشریخ و فیزیولوژی حیوانی، برای سال چهارم متوسطه
 • جانورشناسی، انتشارات وزارت فرهنگ، چاپ علمی، ۱۳۴۴ خورشیدی

ج: جغرافیا

 • جغرافیا، تهران، ۱۳۱۰، سربی
 • جغرافیای نظامی آسیا، همراه با سرلشکر احمد وثوق، تهران، سربی
 • دوره جغرافیا، در سه جلد، ۱۳۱۴ و ۱۳۱۵، در ۱۳۵ صفحه
 • فرهنگ اصطلاحات جغرافیایی، همراه با احمد آرام، صفی اصفیا، غلامحسین مصاحب، مصطفی مقربی، تهران ۱۳۳۸، سربی، وزیری، ۱۲+ ۵۹ ــ ۱۵ صفحه
 • مشخصات جغرافیای طبیعی ایران، م. پ. پتروف روسی، ترجمه حسین گل‌گلاب، تهران، نشریه ۴۴۹ دانشگاه تهران، ۱۳۲۶، سربی، وزیری، ۱۶۷ صفحه

د: علوم دیگر

 • حفظ الصحه، شرکت مطبوعات، ۱۳۰۸ ـ ۱۳۱۴، ۱۶۶ صفحه
 • شیمی فلزات، برای سال چهارم دبیرستان، شرکت مطبوعات، تهران ۱۳۱۷، سربی (نقل از مشار، جاهای مختلف).
مقالات

الف: گیاه‌شناسی

 • «افتیمون»، نامه دانشسرای عالی، شماره اول
 • «نام علمی چند گیاه»، مجله سخن علمی، شماره چهارم

ب: تاریخ علم

 • «رازی و کتاب الاسرار»، مجله رازی، جلد اول، ۱۳۵۵ خورشیدی
 • «جمحمه ابن سینا و تصویر حقیقی او»، سالنامه دنیا، شماره ۱۴، ۱۳۳۷ خورشیدی
 • «لابراتور مدرسه مبارکه دارالفنون»، سالنامه دنیا، شماره ۱۸، ۱۳۴۱ خورشیدی

ج: فرهنگی و واژه‌شناسی

 • «شش سال در فرهنگستان ایران»، سالنامه دنیا، شماره ۲۶، ۱۳۴۹ خورشیدی
 • «دوازده سال در فرهنگستان ایران»، سالنامه دنیا، شماره ۲۷، ۱۳۵۰ خورشیدی
 • «نیازمندیهای زبان فارسی به واژه‌های علمی»، محله هور، شماره ۳۵، اردیبهشت ۱۳۵۳
 • «یک پیشنهاد کوچک، درباره پسوند "پژ"»، مجله چیستا ۱، ۱۳۶۰ خورشیدی

د: علوم دیگر

 • «معماری پارتی»، ترجمه، مجله چیستا ۳، ۱۳۶۴ خورشیدی
نوع مطلب : زندگینامه شاعران، زندگینامه هنرمندان، 
برچسب ها : حسین گل‌گلاب،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 12 دی 1394
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 21 و 42 دقیقه و 07 ثانیه

With thanks! An abundance of knowledge.

achat cialis en suisse cialis arginine interactio cialis 5mg billiger tadalafil 20 mg we recommend cheapest cialis cialis canadian drugs cialis coupons printable cialis generic tadalafil buy order generic cialis online usa cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 02 و 11 دقیقه و 03 ثانیه

Incredible many of good info!
cialis tablets australia buy cialis online nz cialis 20 mg cut in half comprar cialis 10 espa241a generic cialis pro sialis cialis daily dose generic cialis kamagra levitra rezeptfrei cialis apotheke brand cialis nl
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 21 و 57 دقیقه و 51 ثانیه

You actually said this effectively!
warnings for cialis cialis coupon ou acheter du cialis pas cher cialis with 2 days delivery side effects for cialis preis cialis 20mg schweiz canada discount drugs cialis wow look it cialis mexico precios cialis peru cialis efficacit
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 23 و 25 دقیقه و 23 ثانیه

Very good write ups. Kudos.
cialis in sconto generic cialis pill online rx cialis para comprar cialis bula miglior cialis generico achat cialis en suisse cialis 5 mg buy online prescriptions cialis cialis reviews cost of cialis cvs
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 10 و 32 دقیقه و 58 ثانیه

You actually revealed that perfectly.
cialis prices in england only here cialis pills cialis free trial cialis en 24 hora cialis pills price each comprar cialis navarr prescription doctor cialis cialis 5 mg buy how much does a cialis cost order generic cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 22 و 54 دقیقه و 04 ثانیه

You actually revealed that adequately.
cialis side effects dangers cialis 5mg billiger we use it cialis online store order a sample of cialis 5 mg cialis coupon printable cialis sicuro in linea trusted tabled cialis softabs cialis tablets australia generic cialis tadalafil cialis tablets australia
یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 09 و 53 دقیقه و 00 ثانیه

Useful content. Kudos.
cialis 20 mg overnight cialis tadalafil only now cialis 20 mg cialis coupon cialis side effects dangers price cialis wal mart pharmacy cialis ahumada can i take cialis and ecstasy safe site to buy cialis online cialis kamagra levitra
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 09 و 48 دقیقه و 40 ثانیه

Superb material. Thanks!
how much does a cialis cost cialis 20mg generic cialis in vietnam how to purchase cialis on line canada discount drugs cialis prescription doctor cialis pastillas cialis y alcoho cialis lowest price we like it safe cheap cialis cialis italia gratis
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 22 و 31 دقیقه و 13 ثانیه

You mentioned it wonderfully.
cialis 5mg prix comprar cialis 10 espa241a venta de cialis canada cialis para que sirve cialis from canada tadalafil generic tadalafil generic cialis tablets cialis 5mg billiger cialis alternative
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 10 و 34 دقیقه و 26 ثانیه

Very well spoken really! !
enter site natural cialis cialis patent expiration cialis 10 doctissimo cialis generique 200 cialis coupon callus acheter cialis kamagra only now cialis 20 mg cialis online napol enter site natural cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 23 و 35 دقیقه و 33 ثانیه

Appreciate it, Plenty of advice.

price cialis per pill import cialis tadalafil 20 mg buying cialis overnight acheter cialis kamagra cialis 5mg billiger cialis kaufen low cost cialis 20mg cialis professional from usa acheter du cialis a geneve
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 11 و 30 دقیقه و 01 ثانیه

Superb stuff. Thank you!
discount cialis how does cialis work il cialis quanto costa cialis generisches kanada tadalafil 20 mg tadalafil generic the best site cialis tablets cialis 20 mg effectiveness cialis australian price the best site cialis tablets
دوشنبه 9 مهر 1397 ساعت 19 و 17 دقیقه و 19 ثانیه

Nicely put. Thanks a lot!
prescription doctor cialis precios cialis peru cialis 5mg cialis kaufen click now cialis from canada interactions for cialis side effects of cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis prices cialis pills boards
یکشنبه 1 مهر 1397 ساعت 16 و 29 دقیقه و 28 ثانیه

Superb tips. Cheers.
northwest pharmacies online drugs for sale best canadian pharmacies online top rated canadian pharmacies online discount canadian pharmacies online pharmacies in usa northwest pharmacies in canada pharmacy canada online pharmacy canada canadian online pharmacies reviews
چهارشنبه 28 شهریور 1397 ساعت 12 و 45 دقیقه و 17 ثانیه

Effectively voiced certainly! .
cost of cialis per pill cialis qualitat buying cialis in colombia cialis italia gratis legalidad de comprar cialis cialis professional from usa cialis dosage cialis cipla best buy cialis pills boards cialis purchasing
دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 16 و 24 دقیقه و 03 ثانیه

You said it perfectly!
prescription doctor cialis enter site natural cialis prezzo cialis a buon mercato buy cialis online nz cialis qualitat 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis pas cher paris we like it cialis price tadalafil non 5 mg cialis generici
یکشنبه 11 شهریور 1397 ساعت 22 و 46 دقیقه و 27 ثانیه

Whoa lots of awesome info.
cialis 5 mg cialis generico postepay generic cialis soft gels cialis para que sirve order cialis from india cialis 5 mg buy cialis 50 mg soft tab warnings for cialis cialis 20 mg cost acheter du cialis a geneve
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 10 و 09 دقیقه و 55 ثانیه

You actually expressed this really well!
buy viagra europe safe place to buy viagra online online pharmacy viagra generic buy legal viagra buying viagra online uk where can i buy viagra without pharmacy usa online viagra uk prescription buy viagra over the counter viagra viagra buy viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 01 و 35 دقیقه و 53 ثانیه

Good data, Thanks!
cialis cuantos mg hay cialis pills boards effetti del cialis enter site natural cialis canadian discount cialis cialis therapie can i take cialis and ecstasy click here to buy cialis click here take cialis cialis 30 day sample
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 ساعت 08 و 26 دقیقه و 01 ثانیه

Valuable facts. Kudos!
rx online buy viagra tesco where can i buy sildenafil online ordering viagra online can you buy viagra at the store order viagra without prescription how do i buy viagra cheap viagra tablets kamagra viagra online without
شنبه 18 فروردین 1397 ساعت 00 و 06 دقیقه و 54 ثانیه

Very good postings, Thank you!
cialis diario compra cialis generisches kanada sublingual cialis online cialis for sale dosagem ideal cialis cialis canada buy cialis buy cialis online cheapest how to purchase cialis on line acheter du cialis a geneve
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 07 و 45 دقیقه و 53 ثانیه
Its such as you learn my thoughts! You seem to know so much about this, like you wrote the e-book in it or something.

I believe that you just can do with a few p.c. to
power the message house a little bit, however instead of that, this is excellent blog.
An excellent read. I will certainly be back.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت 02 و 04 دقیقه و 22 ثانیه
Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it
;) I may revisit yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
guide other people.
یکشنبه 4 بهمن 1394 ساعت 23 و 01 دقیقه و 59 ثانیه
روحش شاد و یادش گرامی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ادبیات ایران وگیلان وتالش