نازنوروز مهرگانی
اعتلای زبان وادبیات میهن عزیزم وپاسداشت بزرگان ادبی وعلمی این مملکت ،نیز همه پژوهشگران ادبیات در ایران و دنیا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ ازهمه کسانی که درعرصه ادبیات کشور فعال وصاحب نظر میباشند استقبال می کند ،همچنانکه به سالکان مبتدی این حوزه با احترام می نگرد و درخواست آنان را اجابت می نماید .گیلان پژوهان ومخصوصا تالش پژوهان وگویشوران تالشی در وبلاگ من سهم عمده ای دارند واین وبلاگ پژوهشهای آنان را ارج می گذاردوسعی درمعرفی آنان دارد.موسیقی سنتی نیز میتواند در حوزه کار ما باشد .صاحب این وبلاگ به صورت مستقیم وغیر مستقیم با دانشجویان زبان وادبیات فار سی وسایر رشته ها در ارتباط است و بدین جهت بعضی از پست ها رابه درخواست آنان دروبلاگ می آورم .به همین مناسبت سطح علمی مطالب میتواند نوسان داشته باشد.گاه به شکل تخصصی وگاه به صورت عام وهمه فهم. توفیق روز افزون برای همه .

مدیر وبلاگ :دکتراحمدرضا نظری چروده
مطالب اخیر
نظرسنجی
به کدامیک از موضوعات زیر بیشتر علاقه مند هستید؟
سخن از زن و اندیشه شعرگونه اوست؛ 
نه تمام زنان و نه همه اندیشه و احساس آنان. جایی كه تبلور اندیشه به میان آید، ذهنیت‌ها از شكل مادی خارج می‌شود و غنای فضل فكر پیش رو می‌آید. در مسیری ژرف و ظریف در هستی شعر زنان سرزمین‌مان از دوردست تا امروز، زیباترین شگفتی‌ها در برابرمان می‌درخشند. هر چند تا ((عصر نیمایی)) شعر زنان جویباری گاه جاری و زمانی خشك بود، اما از آن به بعد سیمای زنان شاعر گسترده‌تر و پربارتر پیش رو آمده است.
زنان روشندل، اقلیت‌ها، شاعرانی كه از نعمت گویایی و شنوایی بی‌نصیب بوده‌اند. حتی زنان شاعری كه از سواد به طور مطلق بهره‌ای نداشته‌اند؛ حضوری با زیباترین شكل ممكن.

در تاریخ ایران، زنان فرهنگ ساز اكثراً شاعرند. در واقع محملی كه زنان توانسته اند به نحوی مقبول تر خود را نشان بدهند شعر و شاعری بوده است. البته مسلما در این عرصه نیز با محدودیت های فراوان روبه رو بوده اند؛ چنانكه تعدادشان به هیچ وجه قابل قیاس با تعداد مردان نیست.

شاید اگر زنی وابسته به دربار یا از شاهزادگان و بزرگان قوم بود. می توانست قد علم كند، وگرنه راه دیگری برای ابراز وجود، برای زنان وجود نداشته است.

اولین زن شاعر
به شهادت تاریخ، اولین زن شاعر ایران، آتوسا نام دارد. آتوسا همسر داریوش و مادر خشایار شاه هخامنشی است.

قرن چهارم
تقریبا تا قرن چهارم هجری دیگر خبری از زنان شاعر نیست البته این غیبت در مورد مردها هم صدق می كند و تعداد مردان شاعر نیز تا قرن چهارم بسیار بسیار كم است.

در قرن چهارم بانویی به نام رابعه ظهور می كند كه غزلسرا بوده است. رابعه دختر کعب قُزداری که به رابعه بلخی هم شناخته شده‌است. آورده اند كه رابعه بر سر عشق رسوایی آورد غلام خود جان فدا می كند. رابعه از عربهای کوچیده به خراسان بود.

قرن پنجم
در قرن پنجم مهستی (بخوانید مه ستی) گنجویی، بانوی رباعی سرای دربار سلطان سنجر سلجوقی است. او موسیقی می دانسته و چنگ می نواخته و شعر می گفته و صدای خوشی داشته است.

قرن هفتم
در این قرن پادشاه خاتون، فرمانروای كرمان است . او شاعر و خوش نویس بوده و در زمان حكومتش، شاعران مقرری ماهانه داشته اند.

قرن هشتم
در قرن هشتم جهان ملك خاتون ظهور كرده كه در دربار شیخ ابو السحاق ، فرما نروای شیراز حضور داشته و همسر وزیر او می شود . گفته اند جهان ملك خاتون با حافظ مشاعره و مناظره می كرده و غزلیاتش را جواب می داده است.

قرن نهم
در قرن نهم دو شاعر زن معروف حضور دارند . بیجه منجمه كه با جامی مطایبه و مناظره داشته است و جمیله اصفهانی كه در زمان شاه عباس شعرهایش را در قهوه خانه ها می خوانده اند.

قرن دهم
شعر زن معروف قرن دهم دختر شاعر معروف آن زمان، هلالی استر آبادی است. این زن با آنكه اشعار بسیار زیبایی دارد. نامش مشخص نیست و در تاریخ نیامده است و تاریخ نویسان به همین قدر بسنده كرده اند كه او دختر هلالی استر آبادی است.

قرن سیزدهم
در قرن سیزدهم رشحه را داریم كه دختر هاتف اصفهانی است و پدر و پسر و شوهرش هم شاعر بوده اند . در این قرن همچنین عفت نسابه می زیسته است، زنی اهل شیراز كه هیچ وقت ازدواج نكرده و در دربار پدر فرمانفرمای بزرگ بوده است. در همین قرن در دربار قاجار بیشتر زن ها، همسر ها، مادرها و دختر های فتحعلی شاه و نا صر الدین شاه شاعر بوده اند كه معروفترین آنها گوهر قاجار( نوه فتحعلی شاه) و شاه بیگم( دختر فتحعلی شاه) هستند.

زنان شاعر مشروطه
در زمان مشروطه، فخر اعظمی ارغون از شاعران زن مطرح بوده است ، فخر اعظمی ارغون، مادر سیمین بهبهانی ، شاعر معاصر است. در همین زمان شاعری اجتماعی ظهور كرده است به نام بدری تندری، فصل بهار خانم نیز از شاهزاده های قاجار است. مهتاج رخشان با میرزاده عشقی مشاعره و مناظره داشته و عالمتاج قائم مقامی( ژاله) اولین زنی است كه با زبان زنانه سخن گفته و از اشیا در اشعارش نام آورده است. عالمتاج قائم مقامی مادر پژمان بختیاری غزلسرای معروف نیز هست. او سال های پیش از نیما طرح شعر نو یا به عبارتی شعر شكسته را در كار های خود پیاده كرده است.

شاعران زن پس از مشروطه
از شاعران زن پس از مشروطه می توان از مادر بزرگ سهراب سپهری نام برد. بانو حمیده سپهری كه از معروفترین شاعران این زمان است.

شاعران زن معاصر
خوشبختانه اینها به قدر كافی شناخته شده هستند. پروین اعتصامی و فروغ فرخزاد، سیمین بهبهانی از معروف ترین شاعران زن معاصر هستند.
پروین اعتصامی : رخشندهٔ اعتصامی مشهور به پروین اِعتِصامی (۱۲۸۵–۱۳۲۰) متولد تبریز 
فروغ فرخزاد : (۱۳۱۳ - ۱۳۴۵) متولد تهران
سیمین بهبهانی : سیمین خلیلی معروف به سیمین بـِهْبَهانی (تاریخ تولد: ۲۸/4/ ۱۳۰۶) متولد تهران
غزل تاجبخش در بیست و هفتم شهریور ماه 1321 در بروجرد به دنیا آمد

پروین اعتصامی : رخشندهٔ اعتصامی مشهور به پروین اِعتِصامی (۱۲۸۵–۱۳۲۰) متولد تبریز 
فروغ فرخزاد : (۱۳۱۳ - ۱۳۴۵) متولد تهران
سیمین بهبهانی : سیمین خلیلی معروف به سیمین بـِهْبَهانی (تاریخ تولد: ۲۸/4/ ۱۳۰۶) متولد تهران
پیرایه یغمایی- متولد ١٣٣٢
منصوره نیكوگفتار- متولد ١٣٤٩
مهشید نقاشپور- متولد ١٣٣٤
فروغ میلانی- متولد ١٣١۶
گراناز موسوی(۱۳۵۲-تهران)
پروانه ملك‌زاده- متولد ١٣١٨
شمس‌الملوك مصاحب- متولد ١٣٠٠
روح‌انگیز كراچی- متولد ١٣٣٣
نسرین جافری- متولد ١٣٢٩
بنفشه حجازی- متولد ١٣٣٣
سوسن فلاح
همایونتاج طباطبایی
منابع و مآخذ:
شاه‌حسینی، مهری؛ زنان شاعر ایران
البرزی، انام‌ا...؛ نگرشی بر شعر زنان از ابتدای شعر فارسی تا آغاز انقلاب اسلامی
یوسفی، غلامحسین؛ چشمه روشن
آژند، یعقوب؛ ادبیات نوین ایران

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ادبیات ایران وگیلان وتالش
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic